moy_compas (moy_compas) wrote,
moy_compas
moy_compas

Арарат

Зізнаюся, у Вірменію мене поволік якийсь напівсвідомий "пунктик" - мені обов"язково треба було побачити Арарат. Колись випадково натрапила на якісь фотографії в інтернеті й була вражена - ці величні правильні конуси (їх два, малий і великий), завислі над містом, гігантські, як міраж - і, як міраж, то з"являються, то щезають, залежно від погодних умов і прозорості повітря... Душа народу, його найкрасномовніший символ - і так само красномовно він зараз поза досяжністю, у ворожій Туреччині, у 32 км від вірменського кордону. Ось він, прямо тут - але не торкнешся і не поставиш своєї ноги на цю біблійну гору...

DSC_7090Навіть не знаю, чому, але цей символ віддає мені щемом. Я все ще намагаюся осягнути Вірменію, цей привид від країни, де найбагатша історія і культура зараз ховаються за фасадом розрухи і виживання. Як сказав наш господар Маїс, "це диво, що Вірменія взагалі існує. Ніяких логічних причин на це нема, і я пояснюю це лише Божою волею". Два мільйони населення, з яких більше половини мешкає у столиці, Єревані. Площа приблизно з Київську область, виходу до моря немає, більша частина кордонів на замку (з Туреччиною і Азербайджаном), лишається тільки Іран ("з яким все одно ніхто не хоче дружити" - Маїс) і Грузія, через яку ідуть всі контакти з головним союзником - Росією. Ну і геноцид, що лежить непідйомним пластом на національній свідомості.

Ось, на мою думку, дуже влучний опис історії Вірменії: (автор переглядає атлас) "Вот она — зеленая, круглая — простирается на три моря. Вот на два. Вот на одно. А вот — ни одного. И так стремительно уменьшается Армения от первой карты к последней, все время оставаясь в общем круглым государством, что, если пролистнуть быстро атлас, это будет уже кинолента, на ней будет заснято падение огромного круглого камня с высоты тысячелетий, и он скрывается в этой глубине, уменьшаясь до точки. А если так же пролистнуть с конца до начала, то будто маленький камешек упал в воду, а по воде все шире, шире исторические круги..." (А.Бітов, "Уроки Вірменії")

Ну а поки, камінчик летить, в центрі Єревана вирує життя, і ми фотографуємо Арарат з Каскаду - основної туристичної атракції міста. Нам пощастило - ввечері він чудово проглядався, бо на наступний день, який ми планували присвятити пошуку інших цікавих ракурсів на цю гору з-поза міста, над країною повис густий туман... Всього ми були у Вірменії два дні, і плани довелося скоригувати, але головна моя мета все ж реалізувалася:).

DSC_7087

Каскад, з верху якого зроблені ці фото:

DSC_7085

І ще один вид на вечірнє місто:

DSC_7098
Tags: Арарат, Армения, Ереван, путешествия
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    default userpic
    When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
    You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
  • 15 comments